Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" opublikowało coroczny ranking wydatków inwestycyjnych samorządów za lata 2021-2023, którego autorami są Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska.

Zestawienie obejmuje wydatki samorządów w Polsce – od województw, przez miasta na prawach powiatu, aż po gminy wiejskie. W tegorocznym rankingu uwagę zwraca znaczący wzrost inwestycji samorządowych w całym kraju. Szczególnie interesujące są wyniki jednostek z województwa podlaskiego, w tym Powiatu Suwalskiego.

W kategorii powiatów Powiat Suwalski zajął wysokie 10. miejsce, z wydatkami inwestycyjnymi na poziomie 776,06 zł na mieszkańca. To duży sukces, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w poprzednim rankingu Powiat Suwalski uplasował się na 19. pozycji. Ten awans jest dowodem konsekwentnego rozwoju i skutecznej realizacji projektów inwestycyjnych, które przekładają się na poprawę infrastruktury i jakości życia mieszkańców.

Na uwagę zasługuje także wynik Gminy Wiżajny, która zanotowała skok w rankingu. Zajęła 39. miejsce, awansując aż z 380. pozycji, z wydatkami na poziomie 3647,86 zł na mieszkańca.

To znaczący sukces dla lokalnej społeczności, pokazujący, jak ważne są dobrze zaplanowane inwestycje w rozwój samorządów.

Na łamach niniejszego wydawnictwa głos zabrał Starosta Suwalski Witold Kowalewski:

Lepsze drogi, więcej korzyści
Inwestycje w drogi powiatowe to nie tylko poprawa bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, ale także zmiana jakościowa w zakresie dostępności naszego regionu dla turystów i inwestorów.
Czas dojazdu do miast, szkół i miejsc pracy uległ skróceniu, co realnie wpływa na codzienne życie. Lepszy stan dróg znacząco podnosi atrakcyjność inwestycyjną naszych terenów, co stwarza nowe możliwości dla lokalnych i zewnętrznych przedsiębiorców.
Dobre drogi to klucz do rozwoju turystyki, agroturystyki i innych form rekreacji. Nasz region, wyjątkowy przyrodniczo i widokowo, zyskuje jeszcze większą dostępność, co wzmacnia naszą pozycję na mapie atrakcyjnych miejsc w Polsce.
Wzrost ruchu turystycznego pozytywnie wpływa na sytuację ekonomiczną naszych mieszkańców oraz lokalnych firm. Korzystają na tym gospodarstwa agroturystyczne, sklepy i restauracje.
W dłuższej perspektywie inwestycje w infrastrukturę drogową przyczyniają się również do wzrostu wartości nieruchomości, co jest korzystne zarówno dla tych, którzy myślą o inwestycjach, jak i dla osób rozważających sprzedaż gruntów czy domów. Naszym celem jest dalszy rozwój powiatu. Już teraz pracujemy nad planami inwestycji, które przyniosą jeszcze więcej korzyści naszemu regionowi.

Link do rankingu.

Napisał o nas również portal suwalki24.pl