24 lipca w parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach odbył się XVII Suwalski Jarmark Folkloru. W tegorocznej imprezie, cyklicznie organizowanej przez samorząd miasta Suwałki, wśród kilkudziesięciu wystawców prezentujących i sprzedających jadło regionalne i rękodzieło swoje najciekawsze wyroby promowały gminy z powiatu suwalskiego oraz powiat suwalski.

Oprawę artystyczną Jarmarku zapewniły zespoły folklorystyczne z terenu powiatu: kapela Onegdaj z Filipowa, kapela Przeroślaki z Przerośli i Szeszupiaki z Rutki - Tartak. Odbyła się także prezentacja laureatów z Suwalszczyzny 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą i przesłuchania klasyfikacyjne do przyszłorocznej jego edycji.  Decyzją jury (w załączeniu protokół) na przyszłorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą Suwalszczyzna reprezentowana będzie przez następujących wykonawców:
- w kategorii zespołów (seniorów): zespół śpiewaczy „Lipsk” z Lipska; zespół śpiewaczy „Rospuda” z Filipowa;
- w kategorii solistów śpiewaków (seniorów): śpiewaka Krystiana Barszczewskiego z Zajączkowa gm. Bakałarzewo;  śpiewaczkę Helenę Napierałę ze Starego Folwarku gm. Suwałki;
- w kategorii „Duży –Mały: ucznia- śpiewaka Dominika Bołtralika z Mistrzem  Marcinem Lićwinko z Lipska; uczennicę - śpiewaczkę  Annę Zadykowicz z Mistrzynią Heleną Kibitlewską z Filipowa.

Wielokrotną laureatkę kaźmierowskiego festiwalu - Annę Andruszkiewicz z Wiżajn odznaczyły władze powiatu suwalskiego. W uznaniu zasług za całokształt twórczości artystycznej i krzewienie kultury regionalnej p. Andruszkiewicz przyjęła z rąk Przewodniczącego Rady Powiatu Grzegorza Mackiewicza, Starosty Suwalskiego Szczepana Ołdakowskiego i Wicestarosty Suwalskiego Witolda Kowalewskiego pamiątkowy medal powiatu suwalskiego im. gen. Ludwika M. Paca, słowa uznania oraz kwiaty.

Podczas Jarmarku odbyły się dwa konkursy z udziałem publiczności. Konkurs wiedzy o Suwałkach, który wygrała Gabrysia Danowska w nagrodę zdobywając tablet ufundowany przez prezydenta Suwałk oraz  konkurs wiedzy o Suwalszczyźnie. Wygrał go Karol Kamiński, który otrzymał smartfon ufundowany przez starostę suwalskiego.

Jarmark zakończył koncert zespołu VIESNOVA.

Starosta Suwalski podczas otwarcia Suwalskiego Jarmaku Folkloru

Impreza zgromadziła liczną publiczność